Spring naar content

Steun het CVA Actieplan Nederland (CAN)

Utrecht, 05 januari 2026.

Geachte partnerpartijen en leden van de Hersenletsel Alliantie en andere lezers,

De Hersenletsel Alliantie (HLA) is een actieve en onmisbare partner binnen het CVA Actieplan Nederland (CAN). De Alliantie is vertegenwoordigd in het bestuur van de stichting CVA Actieplan Nederland, waarin ook de voorzitter van de HLA zitting heeft. Vanuit deze gezamenlijke verantwoordelijkheid werken wij samen aan één duidelijke ambitie: betere, samenhangende en toekomstbestendige zorg en ondersteuning voor mensen met een beroerte en hun naasten.

Elk jaar belanden ruim 41.000 mensen in het ziekenhuis vanwege een CVA. Ruim een half miljoen mensen leeft met de gevolgen en langdurige ziektelast van een CVA. De bijkomende zorgkosten van nu ongeveer 1,5 miljard euro, stijgen door vergrijzing en ongezonde levensstijl met 53% tot 60% tot 2035. De huidige organisatie van zorg staat onder druk door o.a. groeiende aantallen personen met (risico op) CVA en afname van zorgprofessionals. Daarnaast zijn de zorg en financiering versnipperd.  

Wat is nodig voor toekomstbestendige CVA-zorg?   

  1. Brede preventie van ongezonde leefstijl en hypertensie.   
  2. Herinrichting van de (keten)organisatie (zinnige zorg, inzet zorgtechnologie, patiënt in de regie)  
  3. Betere samenwerking en afstemming zowel regionaal als landelijk.   

Het CVA Actieplan Nederland, biedt hiervoor oplossingen, in aansluiting op SAP-E.  

Wij nodigen zorgverleners uit om samen met ons de CVA-zorg van morgen vorm te geven. Want alleen door samenwerking kunnen we de zorg duurzaam, mensgericht en toekomstbestendig houden.


Europese koers, Nederlandse beweging

Het Stroke Action Plan Europe (SAP-E) biedt sinds 2018 een heldere, gezamenlijke Europese visie om het aantal beroertes terug te dringen, herstel te verbeteren en mensen duurzaam te ondersteunen in het leven na een CVA. In 24 Europese landen is deze visie inmiddels vertaald naar een nationaal actieplan. Nederland heeft dit vanaf 2024 opgepakt. De Hersenletsel Alliantie  participeert in het bestuur van de stichting CVA Actieplan Nederland.

Met het CVA Actieplan Nederland (CAN) werken we aan toekomstbestendige beroertezorg in Nederland. CAN brengt mensen met en beroerte en hun naasten, zorgprofessionals, wetenschappers, beleidsmakers en andere partijen samen  om beroertes te voorkomen, de ziekte en zorglast sterk te verlichten en de kostenstijging om te buigen.
CAN  verbindt partijen, maakt gezamenlijke kansen zichtbaar en faciliteert samenwerking over de volle breedte van de beroertezorg. CAN is een beweging die een overzicht en inzicht kan creëren over de CVA zorg in Nederland. Van fragmentatie meer naar samenhang, overzicht en verbinding.

Whitepaper en policybrief: van analyse naar actie

Het bestuur van stichting CAN, waarin naast de Hersenletsel Alliantie het Kennisnetwerk CVA Nederland, de Nederlandse Vereniging voor Neurologie (werkgroep vasculair neurologen) en ervaringsdeskundigen participeren, heeft deze gedeelde ambitie uitgewerkt in:

  • een Whitepaper die de noodzaak voor CAN onderbouwt en de samenhang in het CVA-zorgcontinuüm schetst;
  • en een Policybrief met scherpe kernprioriteiten en concrete beleidsaanbevelingen voor de periode 2025–2030.

Oproep tot actie: laat het veld spreken

Op 5 januari 2026 heeft het bestuur van de stichting CVA Actieplan Nederland het whitepaper en de policybrief overhandigd aan de Barbara Goezinne,  Directeur-Generaal Curatieve Zorg van het ministerie van VWS.

 Om te laten zien dat dit geen papieren exercitie is, maar een breed gedragen nationale beweging, doen wij een dringend beroep op u: Ondersteun HIER het CVA Actieplan Nederland en onderteken de policybrief.  

Hoe groter en diverser het draagvlak dat wij kunnen tonen, hoe krachtiger ons gezamenlijke signaal: dit kunnen en willen we niet langer laten liggen.

Vergroot de zichtbaarheid van de beweging CVA Actieplan Nederland:

  • Steun en deel de berichtgeving over het CVA Actieplan Nederland op LinkedIn;
  • Meld u aan voor en volg de LinkedIn-pagina van CAN;
  • Help het verhaal te verspreiden in uw eigen netwerk.

Samen kunnen we laten zien dat het veld er klaar voor is. Samen sterk voor betere CVA-zorg.
Samen sterk voor het leven na een beroerte.

Met hartelijke groet, namens het bestuur van Stichting CVA Actieplan Nederland

Prof. Dr. Robbert Huijsman, voorzitter
Dr. Bert Vrijhoef
Dr. Jan Welmers
Dr. Heleen den Hertog
Dhr. Harmen Hidding

Looptijd

Het programma is gestart in mei 2025.

Voor meer informatie:
Sabine van Erp E: s.vanerp@kennisnetwerkcva.nl M:0650203396

Updates vanuit CVA Actieplan Nederland

Gerelateerde pagina’s